Remeslá v Pukanci kedysi a dnes – doslov k vydanej publikácii od A. Bartovicovej

Mgr. Ľudmila Ponická a kolektív, Remeslá v Pukanci kedysi a dnes, R. 2024

Zaujímavá publikácia, ktorá vznikla na základe unikátnej diplomovej práce Mgr. Ľ. Ponickej z roku 1973. Unikátnej tým, že pri jej tvorbe autorka, vtedy mladá študentka, oslovila viacerých starších pukanských majstrov remeselníkov, aby jej porozprávali o svojich profesionálnych skúsenostiach a opísali technologické postupy, ktoré oni v danom remesle používali. Toto ich rozprávanie nahrala na magnetofónovú pásku a dodatočne prepísala. Takto vznikol veľmi vzácny materiál, ktorý u nej ležal dlhé roky v zásuvke v písomnej aj zvukovej forme. Ku každému rozprávaniu vypracovala aj slovník starodávneho odborného názvoslovia v nárečí. Vzácna je autentickosť všetkých týchto rozhovorov, či skôr monológov, pretože sa v nich odráža aj láska týchto majstrov k ich jedinečnému povolaniu a zanietenosť, s akou ho opisovali — všetky ešte v pôvodnom pukanskom nárečí. Autorke som vďačná, že sa jej podarilo zachytiť aj túto ľudskú stránku majstrov jednotlivých remesiel, ktorá v priebehu predošlých storočí formovala základy mentality obyvateľov Pukanca. Charakterizovala ju pracovitosť, svedomitosť, pokora, profesionálna hrdosť a tiež vynaliezavosť, ktorú remeselníci pri výkone svojej práce občas potrebovali. Veľkým prínosom je aj to, že nám približuje dnes už skoro zaniknuté pukanské nárečie a terminologický slovník k jednotlivým remeslám v tomto nárečí so spisovnými ekvivalentmi odborných názvov.

Druhá časť knihy nám prináša užitočné informácie o pokračovateľoch pukanskej remeselnícke tradície. Textová časť je napísané pekne, dobre sa číta a je vkusne doplnená zaujímavým obrázkovým materiálom k jednotlivým remeslám. Takéto premostenie histórie so súčasnosťou nám umožňuje živšie vnímať aj históriu a jej dosah na našu prítomnosť. Nečítať len o tom, čo bolo, ako nejakú rozprávku, ale uvedomiť si, čo z toho je stále v nás. Za tento nápad si tvorcovia knihy zaslúžia uznanie. Aj za to, že nám priniesli obraz o súčasných remeselných prevádzkach, čo je dôležité jednak z praktického hľadiska a zároveň môže byť aj inšpiráciou pre mladú generáciu.

Tretia časť knihy má názov Obchody do prvej polovice 20. storočia. Mohlo by sa zdať, že do tejto publikácie veľmi nepatrí. Aj preto, že ide o dve rozdielne mentality, remeselnícku a obchodnícku, z ktorých, ako sa nazdávam, tá prvá je pre Pukanec typickejšia. Avšak, remeselnícke výrobky sa okrem remeselných trhov predsa tiež predávali v obchodoch. Obchody sú vlastne akoby tepnou miest, ktoré oživujú — komunikáciou obchodníkov so zákazníkmi a aj stretaním sa ľudí cestou do a z obchodov  alebo priamo v nich. A sú nevyhnutnou súčasťou života každej dediny či mesta.

Obchody a obchodíky v prvej polovici 20. storočia mali svoje čaro, ako to vidno aj na pripojených fotografiách artefaktov z toho obdobia, ktoré bolo ešte silne ovplyvnené secesiou. Mám na mysli napríklad dizajn a zdobenie kás, váh, kaziet, nádob na koreniny a pod. Treba pripomenúť, že v tom čase ešte neexistovali samoobsluhy, obsluhovali vás predávajúci spoza pulta. Publikácia zachytáva práve toto obdobie. Verím, že čitateľov informácie o bývalých pukanských obchodoch a obchodníkoch zaujmú a pomôžu vytvoriť si konkrétnejšiu predstavu o tom, kde sa nachádzali a ako fungovali.

Publikácia Remeslá v Pukanci kedysi a dnes určite splnila účel, ktorý si jej tvorcovia predsavzali. K tomu prispela aj jej svieža a vkusná grafická úprava.

Anna Bartovicová