List z Viedne 18. marca 1892

S. Šikeť

Bindermeister

Wien/ V. Reinprechtsdrferstrasse Nr. 46 / III. Beatrixgrasse 1

Viedeň 18. marca 1892

Milý bratku!

List Tvoj som dostal dnes pred poludním, v ktorom píšeš, že si môj druhý list nedostal. Ja som písal v pondelok 14. marca, túkartu som dostal 14. predpoludním a večer som hneď písal, ten list by si mal dostať asi 16. v stredu, neviem čo sa stalo s ním. Dávam Ti odpoveď an Tvoj posledný lis. Ako píšeš sú peniaze už hotové, chvalabohu. Tak som sa zaradoval brat môj, za to Vás budem chváliť a povďačný budem naveky, že ste mi to tak chytro vykonali. Pýtaš sa, že kedy bude môj termín? Však som Ti to písal vždy, že čím skôr, tým lepšie, lebo o dva týždne by už bolo zle so mnou. Musel by som sa pravotiť za môj závdavok 500 zl. Teda prosím Ťa brat môj, keď sú peniaze hotové pošli mi ich hneď, lebo ten pán čaká, zo dňa na deň nemá pokoja a vždy ma s tým plaší, že predá dom, ak sa mu skoro o peniaze nepostarám. Teda len pošli mi tých 400 zlatých, 10 zlatých si pridržte za interes, však som Vám vždy tak písal a tých 100 zlatých nechaj starej matke na strovenie, lebo naraz, lebo na viac razy, to je jedno, len nech núdzu netrpí. Pošta koštuje poštovou sprievodkou od 300 – 500 zlatých 50 dr. Píše, že v Pukanci je drahšia pošta ako v , to nie je možné, to musí všade byť rovnako v celej krajine, či na jednu míľu pošleš, čia na 500 míľ, však je na poštovej poukážke vytlačené.

Ďalej počujem, že neveríš, že je to moje písmo, či je nie od druhého. Však vidíš na každom liste aj
obálke moje meno vytlačené, kto by k tomu mohol prísť druhý.

Ale teda keď chceš heslo /dôkaz/, tak Ti poviem: Lúku s pajtou na Rázsochách kúpil Ján Lenči, debnársky majster za 700 zl., však je pravda? A na Sľúkovej bráne bývajú hrnčiari, či ešte žije ten Pavel Mádaj? A Ján Lenči obuvník, či sa mu dobre rodí na Vajrabe? Myslím, že to už bude dosť dôkazov. A moje heslo v šporkase bolo „Tisza“, môžeš sa opýtať. Ten pán od toho domu cestuje do Salzburgu, a ten dom je v predmestí „Landstrasse“, Rochusgasse 23.

Dobre by bolo, keby ja osobne mohol prísť do Pukanca, ale to nemôžem. Na tento čas som samotný s učňom, teda môj obchod nemôžem tu nechať. Tak len pošlite peniaze hneď keď sú hotové poštovou poukážkou, ale aj list pošli potom naraz. Ten list príde vždy dve tri hodiny skorej ako peniaze.Tak aby som potom vedel sa doma zdržovať, lebo ja tu mám vždy sem i tam chodenia po zákazníkoch. S Bohom Vám všetkým.

S. Šikeť