Edícia kníh o Pukanci

Obec Pukanec v spolupráci so Spoločnosťou priateľov cestovateľa Samuela Šikeťa a pukanskej histórie Pukanská historická spoločnosť pripravujú edíciu kníh k dejinám Pukanca.

Cieľom je vydať publikácie, ktorá by nadväzovala na dielo z roku 1975, zostavované J. Zambojom pri príležitosti 750. výročia od prvej zmienky osady Baka, ktorá stojí pri zrode slobodného kráľovského banského mesta. Budú pripravené nové texty, ktoré zhrnú dejiny banského mesta Pukanec vo svetle nových poznatkov. Projekt realizuje obec a spoločnosť v spolupráci so skupinou „Pukancológov“, historikov, archeológov, geológov a iných špecialistov.

Prvá kniha sa zameria na Pukanec ako slobodné kráľovské banské mesto, druhá kniha priblíži jeho transformáciu na remeselnícke centrum Hontu v 19. storočí a spomienky jej dejateľov na prerod v 20. storočí, tak ako ju poznáme dnes. Tretia kniha sa bližšie pozrie na tradície obce (zbierka piesní, kroje, niektoré remeslá) a vybrané kúsky z muzeálnej zbierky v obecnom múzeu.

Snažíme sa o vytvorenie vizuálne zaujímavého diela, ktoré bude obsahovať kvalitné fotografie, pútavé rekonštrukcie či doposiaľ nepublikované mapy a listiny. Bude vytvorený graficky zaujímavý a pútavý formát využívajúci najmodernejšie možné metódy.

Obsah prvej knihy je už v stave, ktorý nám umožňuje predpokladať jej vydanie v roku 2025. Predpredaj knihy začne na jeseň roku 2024 cez portál StartLab, nasledovať bude možnosť predplatiť si knihu v knižnici (kampaň spustíme na jar 2025) a na Pukanských remeselníckych trhoch, kedy by mala byť už kniha v tlači. Jej krst je naplánovaný na jeseň 2025.

Prvá kniha bude obsahovať nasledovné kapitoly:

  • 1. Martin Žúbor – Archeologické výskumy v Pukanci
  • 2. Peter Pauditš – Geologická stavba a predpoklady rudného baníctva
  • 3. Peter Keresteš – Stredoveký Pukanec
  • 4. Michal Celnar – Pukanec v dobách osmanských výbojov
  • 5. Peter Konečný – Dejiny pukanského baníctva v novoveku a jeho zánik
  • 6. Michal Franko – Pukanec v novovekých dejinách, zánik mestského štatútu

Po prehľade dejinného vývoja budú nasledovať špecializované kapitoly, ktoré budú sumarizovať najnovšie poznatky v oblasti kunsthistorického, architektonického a pamiatkového výskumu architektúry a umenia banského mesta.

  • 7 Peter Pleva – Poklad z Pukanca
  • 8. Kristína Zvedelová – Stavebný vývoj Pukanca
  • 9. Peter Buday – Pukanský kostol a jeho architektonický vývoj – archívno-historický výskum
  • 10. Michal Šimkovic – Pukanský kostol a jeho architektonický vývoj – archeologicko-kunsthistorický výskum
  • 11. Branislav Bahna – Záver

Druhá kniha bude mať mierne zmenený tvar. V tejto knihe sa sústreďujeme na vybrané témy, nepodarí sa nám vytvoriť ucelený pohľad na dejiny Pukanca ako obce. Archívy obsahujú kilometre dokumentácie a na ich preskúmanie by sme potrebovali nie zopár rokov, ale celé dekády. Veríme ale, že tieto štúdie, ktoré spojíme do uceleného celku, otvoria dvere novým Pukancológom a Pukancoľubom pri ďalšom výskume.

V súčasnosti predpokladáme, že druhá kniha, ktorá by mala byť vydaná v roku 2026, bude obsahovať nasledovné kapitoly:

  1. Vladimír Smetana – Zverina v okolí Pukanca
  2. Elena Smetanová – Botanika v okolí Pukanca
  3. Branislav Bahna – Vinohradníctvo
  4. Martina Rácová – Cechy a remeselníci v živote mesta
  5. Lenka Bernátová – Rody Pukanca a Uhlísk – možnosti výskumu rodov
  6. Kristína Zvedelová – Urbanizmus moderného Pukanca
  7. Richard E. Pročka – Evanjelický kostol
  8. Marta Švolíková – Školstvo v Pukanci a Uhliskách
  9. Marta Švolíková – Stopy po Židovskej komunite
  10. Michal Bernát – Marta Švolíková – Vybrané pamäte Pukančanov a ich konfrontácia s prameňmi
  11. Záver

Na tretej knihy sme začali práce v roku 2024 a veríme, že jej obsah sa ustáli koncom toho istého roku. Obsah tretej knihy Vám preto predstavíme až v roku 2025. Našim cieľom je predstaviť v nej nehmotné a hmotné kultúrne dedičstvo obce v podobe katalógu a zbierok predmetov, piesní. Pozrieme sa aj na vybrané remeslá, zvyky a obyčaje, ktoré formovali každodennosť Pukančanov.

Michal Bernát