Overenie ďalších moruší.
Určite je moruší z Pukanca v Čechách a na Morave viacej. Nám sa podarilo overiť tieto tri stanovištia. Ak  viete o ďalších, dajte vedieť.
V Souticiach, okres Benešov, vysadil pred časom (asi 9-10 rokov), u svojich svokrovcov, Ing. Dušan Zamboj morušu čiernu (Morus nigra), ktorú priviezol z Pukanca. Zatiaľ nemala úrodu. Overovali a foto zaistili Ing. Ľubomír Zamboj s manželkou.
Pre priblíženie osobnosti uvádzam, že Ing. Dušan Zamboj je vnukom pani učiteľky Anny Zambojovej a pána učiteľa Jána Zamboja, ktorých určite v Pukanci poznal každý. Je pilot, v súčasnej dobe lieta s B737 a možno ste aj vy s ním už leteli, napr. na dovolenku.
Mali sme informáciu, že pán Stanislav Mastiš, ktorý pochádzal z Pukanca a žil v Prahe, vysadil v Čisovicích č. p. 240 (obec sa nachádza nedaleko Mníšku pod Brdy)  morušu, ktorú priviezol z Pukanca.
Po overení, že v Pukanci už „viňičnie jahoďi“ začali zrieť, sme sa dňa 21.7.2019 vybrali s Ing. Lackom Maľom pozrieť morušu na mieste.
O záhradu sa stará synovec pána Mastiša, pán Vrána. Ukázal nám moruše dve. Teda, nie jednu, ale dve priviezol z Pukanca a vysadil pán Mastiš približne pred 30 rokmi. Jedna už dáva úrodu (ochutnali sme), druhá, ako nám pán Vrána hovoril, niekoľkokrát uschla, ale vždy zase vyrástol nový kmienok. Je malá, vyzerá ako 2-3 ročná, ale rastie.
Plody sme ochutnali, stromy, listy aj plody vyfotili a je nepochybné, že obidve sú moruše čierne - Morus nigra. Nedarí sa im najlepšie, ale rastú a môžeme dúfať, keď sú tak húževnaté, že sa dožijú vysokého veku.
Aj informáciu, že v obci Raná, okr. Louny rastie moruša čierna, možno vraj Morus nigra, sa nám dňa 10.8.2019,  pri potulkách pod Krušnými horami podarilo preveriť. Vlastne nepodarilo. Zastavili sme s manželkou a sestrou v obci a márne hľadali morušu. Našťastie išiel okolo pán, ktorý si, podľa jeho vyjadrenia, strom dobre pamätal a moruše pod nim zbieraval. Vraj boli chutné a čierne. Strom bol vysoký, mohutný. Žiaľ, bol. Približne pred desiatimi rokmi, keď v obci opravovali cesty a námestie, morušu vyťali. Ako vididieť, ani v Čechách a ani na Slovensku (pamätáte sa napr. na nádhernú lipu oproti bývalému kinu, pred Moravíkovcami?) si stromy nevážime.
Túto morušu si pamätám aj ja z našich výletov s deťmi, pred viac ako 20 rokmi na letisko (nad obcou je kopec Raná a pod ním letisko - kolíska lietania v Čechách, kto sa zaujíma o lietanie, vie o čom hovorím), rástla približne v strede obce. Myslím ale, že to bola moruša biela, varianta čierna.  Ľutujem, že som pri nej nikdy nepostál a preto si to teraz môžem len myslieť. Bola mohutná, približne ako voľakedy tá u Bránekov na dvore, (teraz ulica SNP) tá mala ale biele plody.

Pekný pozdrav do Pukanca a všetkým vám, čo ste po svete a hlásite sa k Pukancu, alebo ho máte radi.

Ing. Ľubomír Hruškovič st.

Foto moruše v Sutících zaitili manželia Zambojovci
Foto moruší v Čisovicích Ing. Ľubomír Hruškovič st.
morusa cierna pan Vrana a Ing Mala
morusa cierna z Pukanca v Cisovicich
Cisovice Ing Mala a p Vrana pri morusi
Cisovice plod a listy
morusa cierna pan Vrana a Ing Hruskovic
morusa cierna z Pukanca v Cisovicich
morusa ciuerna v Suticich (1)
morusa ciuerna v Suticich (2)
morusa ciuerna v Suticich (3)
morusa ciuerna v Suticich (4)

ÚvodMapa webu